Chtěl jsem jednou mít krásnej bílej dům…

Kdysi v mládí jsme si tuto velmi populární písničku notovali skoro všichni a nikdo o bílé barvě domu ani trošku nepochyboval. Jenže léta plynou a jednoho dne stojíte před rozhodnutím, jakou barvu fasády vašeho rodinného domu zvolit.  Bílou, béžovou, zelenkavou anebo raději nějakou jinou? A je výběr barvy vůbec důležitý?
Pojďme se na to podívat hezky zblízka.
vilová čtvrť
První malé přirovnání. Jdete do společnosti, vše máte dobře promyšlené – dokonalé líčení, perfektní účes… šaty, šperky, boty i kabelku jste sladila do posledního detailu. Jste sama se sebou spokojená, manžel obdivuhodně pokyvuje hlavou a vy bezmyšlenkovitě berete ze skříně první kabát a vyrážíte mezi lidi.  Je vám sice trochu divné, že sousedka, kterou jste potkala, vás najednou nechválí za váš outfit, ale vy jdete dál. Procházíte kolem výkladní skříně a najednou to vidíte.  Proboha! Já jsem si oblekla ten příšerně fialový kabát!!!   
S domem a jeho fasádou je to podobné. Je to takový kabát domu, přesně to, čeho si člověk všimne jako první, i to, v čem se odráží vkus majitele domu.
Je spousta aspektů, o kterých je potřeba přemýšlet, když se rozhodnete pro novou fasádu. Barva je jen jedním z nich. Dost možná nejdůležitějším. Proto byste neměli její výběr uspěchat. Každá má totiž své výhody i nevýhody a není jednoduché si v tom udělat jasno.
Jako první bychom si měli rozhodnout, zda chceme tmavý nebo světlý odstín. Tmavé odstíny jsou netradiční, neokoukané, moderní, ale mají i své „ale“. Tmavé barvy mají tendenci blednout a to třeba jen místy, ale za to i o několik odstínů, takže se může ze zelené stát našedlá a z červené růžovofialová. Taky se v nich více odráží slunce a přehřívání opět snižuje jejich trvanlivost. Na tato negativa je třeba myslet a raději se o jejich řešení včas poradit s odborníky.
Světlé barvy jsou tradiční, léty prověřené, odráží se od nich světlo a v létě se tolik nepřehřívají. Na výběr je nepřeberné množství odstínů každé barvy. Ale jsou takové „okoukané“.
barevné domy
Naopak doporučované jsou tzv. neutrální barvy, které se dají skvěle kombinovat mezi sebou, např. světlejší a tmavší odstíny jedné barvy nebo teplé a studené odstíny různých barev. S neutrálními barvami domů pak skvěle ladí i barevnost našich zahrad.
Ale asi nejvíce IN jsou barvy, které si získaly i trendy názvy, jako např. nude barva (pudrová), barva latté či cappuccino, levandulová, šalvějová, cínově šedá,  violet nebo barva roku 2019 s názvem spiced honey (kořeněný med).
Tak co, vybrali jste si?
Zvolit si tu nej barvu opravdu není jednoduchý úkol. Dnešní fasádní barvy už něco vydrží a tak je předpoklad, že se na ten váš „nový kabát“ budete dívat řadu let, proto tuto volbu neuspěchejte, řiďte se citem a srdcem a pokud si nejste jistí, poraďte se s odborníky. Třeba se vám nakonec ten sen o krásném bílém domě vyplní.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup