Nemáme ještě něco v žilách?

Kdy je jízda autem bezpečná? Na sto procent to není nikdy. Míru bezpečí můžeme zvyšovat nejen péčí o kvalitu a vhodné vybavení automobilu, ale také péčí o „kvalitu“ řidiče. Řídit pouze fit a samozřejmě ve střízlivém stavu. Ono se to jednoduše řekne, ale někdy se musíme rychle rozhodnout a přístroj na test po ruce nemáme. Pokud jsme na pochybách a nejde „o život“, neměli bychom za volant usedat!
útěcha alkoholem
 
Raději nejezdit
Do takové situace se můžeme dostat, aniž bychom byli alkoholici. Vždy je lepší volbou řízení vozu raději odložit. Alkohol nemusí z našeho organizmu „vyprchat“ tak rychle, jak si někdy představujeme. Dostat se na nulovou hodnotu dá tělu dost práce a jak dlouhá bude potřebná doba záleží vždy na mnoha faktorech.
 
Odbourávání alkoholu
Organismus s alkoholem pracuje jako s cizorodou látkou a začne ho odbourávat hned, když se z trávicí soustavy dostane do krve. Vše ale probíhá postupně. Zbavujeme se ho močí, potem i dechem. Něco zpracuje i náš trávicí systém. Hlavní faktory, které určují jak rychle se ho zbavíme jsou hmotnost, výška a pohlaví.
alkoholické nápoje
 
Dámy pozor!
Ano, roli hraje i skutečnost, zda jsme žena či muž. Dámy jsou v tomto směru v nevýhodě. Ženské tělo je v tomto směru pomalejší. Ale je to dáno i tím, že průměrná žena váží zkrátka o něco méně než průměrný muž. A má tudíž na odbourávání škodlivin méně „materiálu“. Například žena, která váží šedesát kilo odbourá jedno desetistupňové pivo za čtyři hodiny, „dvanáctku“ za čtyři a půl hodiny. Muž, který váží osmdesát pět kilo zvládne „desítku“ za dvě a čtvrt hodiny, „dvanáctku za necelé tři hodiny.
 pivo z láhve
Plánování a testování
Ideální stav v tomto směru je, když jsme abstinenti. Nebo když uskutečňujeme jen jízdy, které plánujeme a nic neočekávaného neřešíme. Máme vždy „plán B“. Jiného řidiče náhradníka, možnost jet autobusem, vlakem nebo taxíkem. V dnešní době lze běžně zakoupit též alkohol testry. A v chytrých mobilech můžeme využít aplikaci alkoholové kalkulačky. Tito pomocníci se pro jistotu hodí!