Vánoční nákupy a naše ekonomika

Ona debata v televizi mi přišla docela zábavná. Ano, je pravda, že ekonomice se daří, když mi utrácíme hodně peněz. Projevuje se to velice dobře v celém našem státě. Myslím si, že tato situace nejde stále.
 nákupní košík a vánoce
Vánoce a prázdná peněženka
Dnešní svátky jsou pro mnoho rodin úplně o něčem jiném než o klidu, pohodě a míru. Někdy se těmto svátkům říká i hektické. Dnes je vše o penězích a o velkých a drahých dárcích. Ano, naše ekonomika tím získává na síle a daří se jí. Jenže musíme se na to podívat z našeho pohledu. Kolik tak průměrně utratíte za dárky, cukroví, sladkosti, ozdoby a další věcí. Částka většinou není zrovna malá. Mnoho lidí se přitom zadlužuje. Stačí se podívat a všude kolem nás jsou reklamy, ať si vezmeme půjčku na dárky, můžeme si všechno dovolit a udělat si krásné svátky. Je jednoduché si půjčku vzít, ale myslete na to, že ji budete muset splácet. Od ledna, kdy většina lidí nemá moc peněz začíná být krize a lidé nestačí splácet. V tomto mi přijde dost špatné říci, že tím, že více kupujeme (na dluh), tak se ekonomice lépe daří. Možná chvíli, ale lidé se díky tomu dostávají do dluhové pasti, končí v exekuci a nemohou splácet. To naší ekonomice přece zase ubližuje.
 
Jiná situace je, pokud má člověk dostatek svých vlastních peněz a dokáže odhadnout, kolik si může dovolit utratit. Vánoce jsou rájem obchodníků, kteří zkouší všelijaké marketingové a reklamní triky, aby z nás dostali co nejvíce peněz. Ekonomika tím sice sílí, ale naše peněženka určitě ne. Málo kdo z nás odolá těch lákavým nabídkám, které všude jsou. Vše je o psychologii a věřte tomu, že tyto triky opravdu zabírají. Už slyším, jak si říkáte, že na vás to nezabírá.
prodejna vánoční dekorace
Nicméně tohle je až na bázi podprahového vnímání, které si ani neuvědomíte. Utrácejte tolik, kolik můžete a nenechte se zlákat pozlátkem v podobě půjčky a dalších triků. Pamatujte na to, že je sice důležité, aby naše ekonomika vzrůstala, ale ne za cenu toho, že se lidé dostávají do dluhů a exekucí. Užijte si svátky v klidu a nestresujte se zbytečně. Pamatujte na to, že zdraví je nejdůležitější. Kdo ho nemá, dívá se na svátky úplně jinak. Ekonomika je důležitá, ale nesmí nás dostat do kolen.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup