Záhadné kamenné útvary

Ačkoliv mnoho lidí zazlívá praotci Čechovi, že zakotvil právě na tomto místě, já osobně si myslím, že nemohl volit lépe. Co na tom, že nemáme moře. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, pak musíte zjistit, že nám vůbec nechybí. Jeho absenci napraví spousta jiných krás, které nikde jinde nenajdete. Proto, až se budete rozhodovat, kam na dovolenou, zkuste se tentokrát zaměřit na naše luhy a háje. Jedním z míst, která rozhodně stojí za návštěvu, je okolí Znojma. Je to totiž místo, kde můžete téměř na každém kroku narazit na nějakou záhadu. Jednou z nich je vlčí jáma. Jedná se o válec, který je několik metrů široký a připomíná studnu. Má to ale jeden háček. Není v ní voda.
balvany u stromu
§  Jedná se o past na vlky?
§  Podobné zařízení se v osmnáctém století skutečně používalo.
Jenže je tu další záhada. Pokud byste sestoupili do hloubky pěti metrů, pak byste viděli, že z jámy vycházejí tři podzemní chodby.

Smutný pasáček

O kousek dál máme další záhadu. Je jí kamenné stádo. Pokud navštívíte Hradiště, což je místní část Znojma, můžete nejprve spatřit Cholerovou kapli. Tu nechal v polovině devatenáctého století vystavět probošt Florián Lang jako poděkování za to, že se tehdy této oblasti vyhnula cholerová epidemie. A za ní je avizované kamenné stádo. S největší pravděpodobností křemenné balvany kdysi představovaly bílý kříž, jako znak Rytířského řádu Křižovníků. Jenže lidé (zejména Češi) mají jednu krásnou vlastnost. Umějí si vymýšlet pohádky a pověsti. A ani tyto kameny tomu neunikly.
hluboká studna
§  Jeden z kamenů totiž převyšuje všechny ostatní.
§  Proto mu lidová slovesnost přiřkla podobu pastevce.
§  A jak je jistě logické, ostatní kameny jsou jeho ovečky.
Tento pastevec byl chudým sirotkem, na kterého byli lidé zlí. Když umíral, přál si jediné – zůstat na tomto místě jako špatné svědomí pro všechny, kteří se k němu chovali ošklivě.