Wolframovou žárovku E27 nahradíte výkonnější LED žárovkou

Žárovky s wolframovým vláknem a s Edisonovým závitem jsme po desítky let vnímali jako naprosto přirozenou součást života a zpravidla jsme je přehlíželi, aniž bychom jim věnovali mimořádnou pozornost. Po stisknutí vypínače se jednoduše světlo rozsvítilo a mohli jsme se věnovat činnosti, kterou jsme si před chvílí zvolili. Jejich význam jsme si začali uvědomovat teprve v okamžiku, kdy vlákno prasklo, anebo došlo k přerušení dodávky elektrického proudu. A do třetice – kdy úředníci z EU před několika lety vyhlásili vláknovým žárovkám bankrot.

tři wolframové žárovky

Proč nemusíme litovat stažení wolframových žárovek z trhu

Dnes se už neprodávají jako světelný zdroj, pouze jako tepelný zářič pro specifické účely (např. pro chovatele zvířat a pěstování rostlin) a jejich pozici na trhu vystřídaly kromě kompaktních zářivek LED žárovky. Co od nich můžeme očekávat?

Mají levnější provoz – spotřebují mnohem méně elektřiny, pro jejich provoz vystačí jen s desetinou množství, které vyžadovala wolframová žárovka. Jsou sice dražší, ale jen o pár desítek korun, a navíc vydrží svítit i padesát až sto tisíc hodin, tedy padesátkrát až stokrát déle. Stačí vám jen jednoduché kupecké počty, abyste zjistili, že jsou z ekonomického hlediska výhodnější.

svítidla LED

Můžete si vybrat barevný odstín – klasické „edisonky“ svítily v odstínu teplé bílé – ideální barvy pro odpočinkové místnosti (obývací pokoj a ložnici), ale to není zrovna vhodný zdroj světla pro práci. Abychom se na pracovní činnost mohli lépe soustředit, např. u psacího stolu nebo v kuchyni při krájení zeleniny, potřebujeme naopak studenou bílou. A LED žárovky E27 https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|e27 se prodávají jak v teplé, tak i ve studené (nebo neutrální) bílé.

Obrovský rozsah tvarových možností – tvarová variabilita je vlastnost, které nelze dosáhnout v takovém rozsahu u žádné jiné technologie. Elektronika, čipy i LED diody se mohou rozmístit na obdélníkové, oválné i kulaté ploše, na stěnách jehlanu a hranolu a po obvodu válce či kuželu. Mohou být soustředěné i na ohebném pásku. Tím máme prakticky neomezené možnosti směrových úhlů od 5 až do 360 stupňů ve zdrojích typu žárovek, panelů, zářivek, pásků a reflektorů.