Zazimovali jste správně růže?

Je jedno, zda pěstujete růže keřové, popínavé či stromkové. Všechny jsou překrásné, a všechny potřebují určitou péči nejen v době jejich rozkvětu, ale především před nadcházející zimou, kdy jim hrozí, že je spálí mráz. Proto je potřeba jim připravit teplou peřinu. Ale pozor, příprava na zimu má svá pravidla!

Ochrana růží před mrazem zpravidla začíná již tím, jaký vyberete pozemek k sázení i druhem odrůd růží. Snadněji se přezimuje růžím v dobré humózní půdě, která je navíc zásobena draslíkem a fosforem. Pokud jsou rostlinky dobře vyvinuté a neoslabené chorobami a škůdci, určitě budou mít v době mrazů více síly na přečkání zimy.

Těm růžím, které mají nevyzrálé výhonky, hrozí v zimním období zamrznutí. Proto byste si měli dát pozor a vyhnout se všemu, co zabraňuje vyzrání růží. Rozhodně byste je neměli vysazovat do stínu, pozdě hnojit nebo přehnojovat, či předčasně dobývat sazenice.

Růže byste měli zazimovat ještě před příchodem chladných dní, abyste je ochránili před mrazivým větrem a mrazem.

Jak se o růže postarat, než je uložíte k zimnímu spánku?

KEŘOVÉ RŮŽE
1)      Odstraňte všechny uvadlé květy či plody, které se vytvořily po odkvětu. Ty totiž rostlinám ubírají živiny a zabraňují růstu dalších květů.
2)      Odstřihejte všechny podnože a výhonky, které také odebírají růžím sílu. Rostlinku můžou i zahubit, proto je nutné odnože odstranit co nejdříve.
3)      Rostliny zkraťte asi o 1/3 jejich délky. Více je určitě nezkracujte, protože zelené stonky v zimě zajišťují rostlině potřebnou energii.
4)      K ostříhaným rostlinám přihrňte dobře rozložený kompost, lehčí substrát, mulčovací kůru nebo zeminu, abyste ochránili kořeny před namrznutím. Na jaře tuto zeminu jen lehce rozhrábnete.
5)      Nakonec rostliny přikryjte chvojím, aby získaly tepelnou izolaci a zimu přečkaly bez úhony.

POPÍNAVÉ RŮŽE
1)      Popínavé růže před zimou nejlépe ochráníte tak, že výhony sejmete z konstrukce, položíte je na půdu a přikryjete je chvojím. Nezapomeňte chvojí položit i ke kořenům.

STROMKOVÉ RŮŽE
2)     Pokud se dají růže ještě ohnout, přikloňte jejich korunu k zemi a připevněte ji pevným kůlem. Nebo použijte bílou netkanou textilii, kterou omotáte kolem části růže, kterou chcete chránit. Tento obal navíc růži chrání před plísněmi a jinými chorobami.