Varan jako domácí mazlíček?

Varanů je na světě až 70 druhů. Tito ještěři se štíhlým, ale svalnatým tělem, malou hlavou, dlouhýma silnýma nohama a dlouhým ocasem byli předlohou pro draky z pohádek. Není divu, protože například varan komodský, který patří mezi největší současně žijící ještěry, může dorůstat až tří metrů a vážit může až 150 kilo. Má ohromnou sílu, je agresivní a výrazně a výhružně syčí. Je to tedy drak z pohádky jako vyšitý.

Kde bydlí
Obývají subtropické a tropické oblasti Afriky a Asie. Některým druhům se líbí v bažinách, jiní vyhledávají spíše tropický deštný prales, savany nebo pouště. Najdeme mezi nimi druhy, které žijí na zemi, ale také na stromech, ve vodě či ve skalách. Některé druhy jsou menšího vzrůstu, jejich tělo dorůstá pouze do délky 23 cm (Varanus brevicauda), největší však může měřit až 470 cm (Varanus salvadorii). Všichni varani rostou po celý svůj život, jejich délka se tedy pořád zvětšuje.

Čím se živí
Skoro všechny druhy varanů jsou masožravé. Loví především hmyz, měkkýše, ryby, ti větší loví i savce, někteří dokonce i menší kopytníky. Největší a nejsilnější kousky jsou schopni ulovit i buvola. Zbaštit člověka by pro ně tedy nebylo nic těžkého. Mají sice slabý stisk čelistí, ovšem jejich ostré zuby se snadno zaříznou do kořisti. Jejich sliny obsahují toxické látky, které brání srážení krve a zároveň působí jako sedativa. Oběť tak za krátkou dobu upadne do šoku a na místě vykrvácí.

Způsob života
Varani jsou aktivní ve dne. Na zimu ale někteří upadají do zimního spánku jako medvědi. Tito velmi mrštní ještěři jsou i pohybově nadaní, dokážou běžet až 30 kilometrovou rychlostí. Jsou velmi inteligentní, a pokud je chováte v zajetí, rozpoznají vás od ostatních lidí. Dokonce reagují na některé povely a jsou schopni procházet bludištěm a hrát tak s vámi různé hry na schovávanou.

Domácí mazlíčci?
Mezi nejčastěji doma chovaný druh patří varan stepní (Varanus exanthematicus), který dorůstá délky až 90 cm a má klidnou povahu. Protože jsou varani vcelku velcí, vyžadují prostorná terária, která by měla být pěkně vytápěná, protože varani mají rádi teplo. Také by terárium mělo být vybaveno podle nároků konkrétního druhu, například větvemi na šplhání, několika kameny nebo vodní nádržkou.