České středohoří zasluhuje i vaši pozornost

Praha se nachází ve velmi výhodné poloze vůči mnoha zajímavým lokalitám, které jsou lákavými cíli na výlety nebo pobyty na dovolené. Jedním z nich je i pohoří sopečného původu, které nelze přehlédnout z některých vyhlídkových bodů v severních a severozápadních částech hlavního města – České středohoří. Uvažujete-li nad pronájmem osobního auta z půjčovny aut v Praze, přinášíme vám tip na využití volného času o víkendu, prakticky kdykoli od jara do podzimu.

hrad Hazmburk

Kuželové sopečné vrcholky dominují https://www.zamek-manetin.cz/ okolní vesměs ploché krajině údolí řeky Labe a právě ostré kontrasty mezi horskými úbočími a úrodnou oblastí pro pěstování ovoce a zeleniny v okolí Žernosek, Velemína a Lovosic oslovují mnoho zájemců pro romantiku a také umělců, zejména malířů a fotografů.

Větrná hora

Pouhé tři kilometry od Velemína se nachází úpatí nejvyšší hory Českého středohoří, jíž se přezdívá „Větrná hora“ ze zcela zjevného důvodu. Můžete se vypravit k jejímu vrcholu, vystoupat až k meteorologické stanici a odtud za dobré dohlednosti obdivovat velmi působivou krajinu desítky, možná stovky kilometrů daleko. Na Milešovku se pořádají i noční výstupy, máte-li zájem se jich zúčastnit, je to další romantický bonus navíc.

České Středohoří

Zámek Libochovice

Libochovický zámek na břehu Ohře je skvost v raně barokním slohu s některými dochovanými prvky z období klasicismu, ale i renesance. Zámek je přístupný veřejnosti a součástí prohlídky je i expozice zaměřená na místního rodáka, přírodovědce Jana Evangelisty Purkyně.

Hrad Hazmburk

Z Libochovic byste mohli autem popojet k necelé čtyři kilometry vzdálené zřícenině hradu Hazmburk. Je zajímavý tím, že je postaven na vrcholku jedné z bývalých čedičových sopek, na vrchu Klapý. Hazmburk vás osloví již na první pohled z velké dálky mnoha desítek kilometrů a zřejmě si nebudete chtít nechat ujít výstup k jeho veřejně přístupnému cimbuří a hradním věžím. Výstup k věžím vás odmění překrásným výhledem, který může konkurovat nejpůsobivějším českým rozhlednám.